Raport z mobilności w Niemczech

Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 8 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 8 =

Relacja z wizyty w Niemczech, w szkole partnerskiej Wöhlerschule
w dniach 07-13.12.2014

 

W podróż po kraju naszych sąsiadów wybrały się w dniach 07-13.12.2014 anglistki   z naszego gimnazjum:  p. Agnieszka Kucińska i p. Katarzyna Trojanowska-Nienałtowska wraz  z uczennicami: Mają Margasińską, Michaliną Wąchałą, Weroniką Milczarek i Karoliną Wąchałą. Był to kolejny wyjazd zagraniczny w ramach projektu Comenius, w całości sponsorowany z funduszy unijnych pozyskanych przez naszą placówkę w 2013 roku. Wzorem poprzednich mobilności we Frankfurcie doszło do spotkania wszystkich szkół partnerskich, by integrować młodzież europejską, debatować na temat ochrony środowiska i promować ideę edukacji pozaformalnej.

Po wylądowaniu na jednym z największych portów lotniczych w Europie zostaliśmy miło przywitani przez gospodarzy spotkania wraz z rodzinami goszczącymi. Krótka wymiana zdań  z niemieckimi rówieśniczkami pomogła naszym gimnazjalistkom przełamać pierwsze lody i rozpocząć prawdopodobnie jedną z największych przygód życia, jaką niewątpliwie jest międzynarodowa wymiana młodzieżowa.

Plan spotkania obfitował w różne atrakcje, z których największym entuzjazmem cieszyła się wycieczka do Parlamentu Europejskiego w Strasburgu. To tam właśnie mieliśmy okazję odbyć krótką lekcję historii, podczas której poznaliśmy wieloletni proces tworzenia Wspólnoty, struktury organizacyjne Unii Europejskiej oraz tajniki pracy europosłów podczas sesji plenarnych. Nasza wizyta w Parlamencie pozwoliła nam w pełni zrozumieć sens motta Unii Europejskiej „Zjednoczeni w różnorodności” i poczuć się w pełni jedną wielką rodziną europejską.

Podczas pobytu we Frankfurcie udało nam się również doświadczyć niezwykłej, wręcz magicznej atmosfery, a to za sprawą licznych smakowicie pachnących, roztaczających świąteczną aurę, z bożonarodzeniowymi dźwiękami i kulinarnymi przysmakami niemieckich jarmarków, jak i szkolnego koncertu muzyki klasycznej, podczas którego popis dali uczniowie i absolwenci odwiedzanej przez nas Wöhlerschule. Niezapomniane wrażenia zostawił także spacer nad Menem, podziwianie panoramy miasta ze słynnej Katedry Cesarskiej czy odwiedziny w bankowej dzielnicy, która jest niejako wizytówką Frankfurtu – jednej z najważniejszych metropolii finansowych świata.

Jednakże poza zwiedzaniem i poznawaniem kultury niemieckiej, na podkreślenie zasługuje fakt, iż mobilność w Niemczech stanowiła ważną lekcję ekologii dla naszych gimnazjalistek  i pozostałej części młodzieży. Zorganizowana przez naszych partnerów wycieczka do biogazowni pozwoliła poznać, jak cennym źródłem energii jest biogaz, którego potencjał Niemcy właśnie odkrywają. Dzięki temu poszerzyła się wiedza uczniów na temat eko-energii i mieli oni szansę zaobserwować jej użycie w praktyce.

Swój pobyt we Frankfurcie zakończyliśmy imprezą pożegnalną w kręgielni Bowling World Eschersheim, gdzie po intensywnym tygodniu mogliśmy oddać się wspólnej zabawie i wesołej rywalizacji. Pożegnanie nie obyło się bez łez wzruszenia, ale otuchy dodały słowa niemieckiej koordynatorki: “Góra z górą się nie zejdzie, ale człowiek z człowiekiem zawsze”. Zatem pełni nadziei na kontynuację zawartych w Niemczech przyjaźni rozjechaliśmy się do swoich domów, czekając z niecierpliwościa na mobilność w Istambule.     Katarzyna Trojanowska-Nienałtowska
     Agnieszka Kucińska