Gwiazdka dla Afryki

Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
6 + 7 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
6 + 7 =

PROJEKT  "GWIAZDKA DLA AFRYKI"
 

Czy lubisz dostawać prezenty pod choinkę?
A czy wiesz, że dawanie prezentów jest równie przyjemne jak ich otrzymywanie?

Celem projektu jest:

• Zapoznanie dzieci z sytuacją w krajach rozwijających się, w tym głównie w Sierra Leone,
• Kształtowanie wśród młodych ludzi postawy zaangażowania społecznego,
• Zebranie środków na ratowanie życia dzieci w Sierra Leone.

„Gwiazdka dla Afryki” to projekt edukacyjno-pomocowy, w ramach którego uczniowie będą przygotowywać symboliczne prezenty dla maluchów z Sierra Leone. Wszystkie przygotowane przez dzieci i młodzież prezenty zostaną wystawione podczas specjalnie zorganizowanej w szkole imprezy. Każdy z zaproszonych do szkoły gości będzie mógł wesprzeć działania pomocowe przekazując darowiznę w formie równowartości wybranego przez siebie prezentu. Dzięki temu wszystkie „prezenty”, które wybiorą Darczyńcy trafią do dzieci w Sierra Leone.

Etapy projektu:

1. Zajęcia edukacyjne – najważniejszym celem projektu jest zapoznanie uczniów z sytuacją dzieci w Sierra Leone. Specjalnie przygotowane materiały, w tym prezentacje i filmy, umożliwią przeprowadzenie ciekawych zajęć, podczas których uczniowie zrozumieją na czym polegają problemy mieszkańców krajów rozwijających się, a także dowiedzą się jak można im zaradzić.

2. Przygotowywanie prezentów dla dzieci w Sierra Leone – po zapoznaniu się z sytuacją w Sierra Leone uczniowie będą wiedzieli, z jakimi problemami borykają się mieszkańcy tego regionu. Będzie dla nich jasne, jakich prezentów potrzebują mieszkające w tym kraju dzieci. Przygotują zatem symboliczne podarunki, do których włożą karteczki z nazwami tego, co chciałyby, aby dotarło do Sierra Leone (szczepionki, zestawy szczepień, lodówki do przechowywania lekarstw). Pełna lista artykułów potrzebnych maluchom z tego kraju znajdzie się wśród materiałów edukacyjnych.

3. Gwiazdka dla Afryki – w każdej szkole, która zgłosi się do udziału w projekcie, zostanie zorganizowana przedświąteczna impreza pod hasłem „Gwiazdka dla Afryki”. Podczas spotkania wystawione zostaną wszystkie prezenty przygotowane przez uczniów, a zaproszeni goście będą mogli „wysłać” dzieciom w Sierra Leone „prezent” przekazując na ten cel darowiznę stanowiącą równowartość wybranego przez siebie podarunku.

4. Pocztówka do Afryki – integralnym elementem akcji jest konkurs na projekt najbardziej oryginalnej kartki pocztowej przygotowanej przez dzieci w Polsce dla dzieci w Sierra Leone. Najciekawsze kartki, wykonane dowolną techniką plastyczną, wraz z życzeniami skierowanymi do dzieci w Afryce, zostaną wydane przez UNICEF w formie pamiątkowego albumu.

RAPORT z projektu „Gwiazdka dla Afryki”


Zebrana kwota: 400 zł
Liczba uczestników: 200


Opis akcji:

Po otrzymaniu materiałów od UNICEF w wybranych klasach drugich i trzecich naszego gimnazjum wychowawcy przeprowadzili lekcje poszerzające świadomość uczniów w zakresie sytuacji dzieci w krajach rozwijających się, w tym głównie w Sierra Leone.
Uczniowie przygotowali i przeprowadzili 2 grudnia 2013 roku kiermasz świąteczny pod hasłem "GWIAZDKA  DLA  AFRYKI", podczas którego darczyńcy zakupili za symboliczne kwoty szczepionki i inne niezbędne produkty ratujące życie dzieci w Sierra Leone.
W akcji uczestniczyli uczniowie, rodzice i nauczyciele naszej szkoły. Przekazując darowiznę, otrzymywali świąteczny upominek z informacją na temat cen poszczególnych produktów pomocowych. Zebrano 400 złotych, które koordynator wpłacił na konto akcji.
Po raz kolejny osiągnięto najważniejsze cele akcji charytatywnej - uzyskano środki finansowe na pomoc UNICEF, a także propagowano wśród młodzieży postawę zaangażowania społecznego.